Pokračujúce zvyšovanie inflácie, úrokových sadzieb a s tým súvisiaci pokles cien nehnuteľností. Akcie naproti tomu naznačili obrat a poskytli aspoň na chvíľu malú nádej krátkodobým investorom.
Americké akcie si po týždňoch poklesov vyskúšali opačný smer. Nárast prišiel napriek tomu, že FED oznámil prísnejšiu menovú politiku v boji proti inflácií. Predseda FEDU Jerome Powell pripustil, že na potlačenie inflácie bude potrebná ekonomická bolesť.
Investori sa však orientovali aj na výsledkovú sezónu. Ukázalo sa, že tri štvrtiny spoločnosti mali lepšie než očakávané výsledky. Pozitívne čísla vykázali všetky sektory, no rozdiely medzi nimi boli vysoké. K ťahúňom patrili energetické akcie, za brzdy sa dali považovať akcie niektorých maloobchodných spoločností, pretože investori očakávali pokles v spotrebiteľských výdavkoch.
Európskym akciám sa darilo. Profitovali všetky sektory na čele s energetikou a priemyslom. Podobne ako aj v USA, aj tu bol najslabší sektor spotrebný tovar.
ECB pokračovala vo zvyšovaní úrokových sadzieb a uznala, že ekonomika eurozóny môže smerovať do recesie. Túto správu trhy pochopili tak, že tempo rastu úrokových sadzieb sa zmierni, čo podporilo chuť na akcie.
Ekonomiku eurozóny síce trápi rekordná inflácia, no pokračuje v raste. Obavy z rastu cien energií stlmil návrh na reguláciu a informácie o naplnenosti zásobníkov plynu a nižšieho dopytu vplyvom mierneho počasia.
Opačný smer vo vývoji cien zaznamenali rozvíjajúce sa trhy. Dôvodom bol 20. čínsky kongres, ktorého výsledkom bolo pokračovanie politiky nulového Covidu. Ďalším faktorom boli americké exportné obmedzenia pre čínske spoločnosti, aby mali sťažený prístup k pokročilým čipom. V Indii klesla priemyselná výroba a inflácia ďalej rástla. Brazílske akcie sa uspokojili po tom, čo bývalí prezident vyhral tretie funkčné obdobie. Veľmi dobre sa darilo tureckým akciám, ktoré rastú s tieňom 83,5 – percentnej inflácie a znižovaním sadzieb na 9,5%.
Pre globálne dlhopisové trhy bol október jeden z tých lepších mesiacov. Údaje o americkom trhu práce boli lepšie ako sa očakávalo, čo spolu s údajmi o inflácií a reakciou FEDU zvýšilo výnos 10-ročného dlhopisu z 3,83 na 4,05% a výnos 2-ročného dlhopisu z 4,28 na 4,49% ( nárast výnosu znamená pokles cien dlhopisu). Kým MSCI World v októbri získal 7,2%, konvertibilné dlhopisy z toho neťažili.
Z komodít sa najviac darilo energiám-vykurovací olej, plynný olej a benzín. Naopak, poklesy zaznamenali drahé kovy. Z poľnohospodárskych plodín klesli ceny bavlny a kávy, kým cukor a sója zdraželi.

október
Americké akcie (VTI) 8,10%
Komodity (GSG) 6,20%
US REITs (VNQ) 3,50%
US Junk Bonds (JNK) 3,10%
Rozvíjajúce sa trhy akcie (VWO) -2,90%
S&P 500 8,10%
Crude Oil (USO) 9,60%
Zlato (GLD) -1,80%
Jednou z hlavných finančných správ týkajúcich sa nielen investorov bol pokles hodnoty finančných aktív európskych domácností. Najvyšší pokles zaznamenali švédske (-12,6%) a holandské (-12,5%) domácnosti, nárasty evidujú pri českých (+5,2%) domácnostiach. Hodnota slovenských finančných aktív klesla o 2,3%. Dôvodom odlišného vývoja je skladba majetku. Kým v strednej Európe sa finančný majetok drží v konzervatívnych aktívach, v západnej Európe je naviazaný na akciové a dlhopisové trhy. Okrem toho, ak by sa za meradlo považovala hodnota majetku vyjadrená v domácej mene, nejedna krajina mimo Eurozóny by hlásila pozitívne čísla.