Akciové trhy pokračovali v zotavovaní sa z októbrových miním. Rýchlejšie tempo nastolili rozvíjajúce sa trhy (15%), no silný rast zaznamenali aj rozvinuté trhy (7%). Silný mesiac však prežil aj dlhopisový trh.

V popredí záujmu investorov boli predovšetkým informácie o sprísňovaní politiky centrálnych bánk a o inflácii. Banky priniesli ďalšie kolo zvyšovania sadzieb. Americká aj anglická centrálna banka zvýšila sadzby zhodne o 0,75 bodov, čím zvýšili základnú úrokovú sadzbu na 4,0% resp. 3,0%. Inflácia bola nižšia než očakávania trhov. Medziročná zmena cien iba o 7,7% podnietila trhy k názoru, že inflácia má svoj vrchol už za sebou. Myšlienka klesajúcej inflácie by mohla znamenať blížiaci sa koniec cyklu zvyšovania sadzieb, čo dalo akciám aj dlhopisom potrebný impulz.
Čína zmiernila niektoré kontrolné opatrenia a zvýšila snahy o zaočkovanie väčšieho počtu starších ľudí. Je tu tak náznak, že by krajina smerovala ku koncu politiky nulového covidu. To oživilo záujem o čínsky trh.
Americký trh Maloobchodné tržby v USA rástli rýchlejšie, než sa predpokladalo. Miera nezamestnanosti sa mierne zvýšila na 3,7%. Znepokojivé správy prišli zo stavebného sektora, keď počet rozostavaných nehnuteľností klesol z 1,8 na 1,4 milióna. Predaje nehnuteľností pokračujú v poklese. Dôvod oslabujúceho záujmu sú aj úroky na 30-ročných hypotékach, ktoré sú najvyššie od roku 2006.
Európsky trh Európska inflácia meraná CPI dosiahla v októbri s 10,6% nové maximum. Ceny ťahali nahor už tradične potraviny a energie. Pozitívnou správou bol pokles cien nemeckých výrobcov a išlo o prvý mesačný pokles od roku 2000. Je to náznak zmierňovania inflačných tlakov. Počasie hrá v prospech znižovania dopytu po plyne. Kapacity sú naplnené na 93% čo dodáva trhom pozitivitu. Pozitivitu vidieť aj v ekonomickej aktivite, keď sa zvýšila spotrebiteľská dôvera, čo podporilo rast cien akcií.
Britská inflácia dosiahla v októbri 11,1%, maloobchodné tržby vzrástli o 0,6% a spotrebiteľská dôvera sa mierne zlepšila. Vyhliadky však nie sú ružové. Očakáva sa pokles reálneho príjmu obyvateľstva o 7% do apríla 2024 a to aj napriek vládnej podpore vo výške 100 mld. libier. Pre rok 2023 sa očakáva pokles HDP o 1,5%. Napriek tomu hlavný index britskej burzy vzrástol o 7,1%.
Čínsky a ázijský trh V Číne oznámili dvadsať opatrení na uvoľnenie obmedzení. Išlo napr. o skrátenie karantény z 10 na 8 dní. Napriek niektorým ďalším obmedzeniam zavedeným koncom novembra ázijské akciové trhy reagovali veľmi pozitívne. Aj keď čínske ekonomické údaje skôr sklamali, ázijským akciám sa podarilo zvýšiť svoje ceny o 18,8%.
Dlhopisové aj akciové trhy sa začali zotavovať zo strmých prepadov, ku ktorým došlo v prvých troch štvrťrokoch tohto roku. Trhy sa však postupne pripravujú na hroziacu recesiu, ktorej príchod sa očakáva v dôsledku prísnejších fiškálnych politík a straty kúpnej sily domácností. Inflačné ciele centrálnych bánk sú stále pod úrovňou aktuálnych úrovní, no inflácia by sa mala začať zmierňovať. Dôvodom je spomaľovanie ekonomík, oslabovanie trhu práce a zmierňovanie tlakov z dodávateľskom reťazci.